Jak dobrze nam… Realnie

2018-08-24

Jak wygląda pozycja Lubartowa po ośmioletnich latach rządów duetu Janusz Bodziacki (PiS) – Radosław Szumiec (Wspólnota Lubartowska)?

Panowie w latach wyborczych przekonują nas, że różnią się, jako kandydaci na Burmistrza Lubartowa.

W 2010 roku, biorąc pod uwagę konflikty w mieście, mieszkańcy zdecydowali się znacząco zmienić skład Rady Miasta i Burmistrza. Radosław Szumiec zdobył wówczas 1480 głosów(w 2014 – 1554), a Janusz Bodziacki – 2929 (w 2014 – 2225 głosów).

Jak rozkład głosów będzie wyglądał w 2018, zobaczymy.

Tymczasem możemy zobaczyć, jak wyglądamy na tle innych miast powiatowych, według rankingów „Wspólnoty”. Jest to pismo samorządowe, doskonale znane wszystkim, którzy interesują się tą tematyką.

W końcu samorządowcy lubią rankingi.

Pewnie najbardziej te, w których wygrywają – zwłaszcza w roku wyborczym.

Niektóre budzą kontrowersje. Ale są także te, w których decydują wyłącznie obiektywne dane z GUS.

A takie według nas są te, publikowane we „Wspólnocie”, opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tymczasem… Kampania wyborcza ruszyła.

Jak słyszymy Wspólnota Lubartowska, czyli Radosław Szumiec obecny Wiceburmistrz deklaruje, że „nie zamierza rządzić, ale mądrze i z szacunkiem zarządzać miastem”. 

Z kolei urzędujący Burmistrz Janusz Bodziacki niedawno stwierdził, że tymczasem kampanią się nie zajmuje, ponieważ za dużo jest bieżącej pracy w mieście.

Skoro obaj rządzą od ośmiu lat, to można przyjrzeć się wynikom z lat poprzednich.

Jak to wyglądało w 2014?

Zastanawialiśmy się, czy publikować naszą pozycję wśród zadłużonych tak, jak wygląda to w tabeli, czyli 102 miejsce na 265 miast, ale doszliśmy do wniosku, że wolelibyśmy zobaczyć wynik Lubartowa na tle innych miast powiatowych naszego województwa. W końcu zawsze powtarzamy, że koszula bliższa ciału.

Tymczasem spośród miast powiatowych w Polsce – 163 były mniej zadłużone, niż nasze.

A jak to wygląda w województwie? Wzięliśmy pod uwagę miasta powiatowe bez miast na prawach powiatu, czyli: Lubartów, Łuków, Radzyń Podlaski, Ryki, Puławy, Parczew, Włodawa, Opole Lubelskie, Łęczna, Świdnik, Kraśnik, Krasnystaw, Janów Lubelski, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, czyli 16 miast. Ile z nich było mniej zadłużonych? Dziesięć.

Bierzecie/mieliście kredyt?

To wiecie, że każdy bank sprawdza waszą zdolność kredytową.

Co to jest za wskaźnik? Jest to % dochodu, jakiego nie mogą przekroczyć planowane spłaty rat kredytów i pożyczek wraz z odsetkami. Za lata 2014-2016 uwzględniono 267 miast powiatowych. Zajęliśmy 230 miejsce. Czyli gorszą pozycję od nas miało 37 miast, lepszą – 229. A w regionie? Dwa miasta miały gorszy od nas wynik. 13 – lepszy.

A ile nasz samorząd inwestował „na głowę”?

W latach 2014-2016 średni wydatek na głowę mieszkańca to kwota 540,09 zł. Sześć miast inwestowało więcej (wśród miast powiatowych 94 miejsce). Dla porównania w Biłgoraju ta kwota wyniosła 1397,44 zł. Ci, to potrafią pozyskiwać dotacje.  

Czy jesteśmy zamożni, jako samorząd?

W tym rankingu pominięto wpływy z dotacji celowych np. inwestycyjnych, tych które mogą być ujęte w poprzednim zestawieniu. To poprawiłoby lokatę, ale tylko „na chwilę”. Przy realizowaniu projektów z funduszy unijnych mogłoby to mieć duży wpływ na pozycję samorządu. (Pamiętacie Biłgoraj?) Dlatego uwzględnione zostały tylko dochody własne (po dodaniu ulg i zwolnień w podatkach lokalnych) i subwencje. Czyli to, czym samorząd gospodaruje, „na co dzień”. 

Te dochody zostały podzielone przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej. W Lubartowie jest to kwota 2715,12 zł. Wśród miast powiatowych zajmujemy 166 miejsce (na 267), w regionie cztery miasta mają większe dochody od nas, 11- mniejsze.

Jakie przychody zaplanowały nasze władze w 2018 roku? — 15 414 595,00 zł

Skąd tyle? Głównie z zaplanowanego kredytu na 12 000 000,00 zł.

Na co? Na pokrycie deficytu.

Nadwyżki budżetowej w tym roku się nie przewiduje? To chyba jasne, biorąc pod uwagę, że w prognozie finansowej w tym roku zaplanowaliśmy wydać najwięcej. Przypadek, czy rok wyborczy?

Ile nas kosztuje Nasz Drogi Urząd? Średnie wydatki administracyjne w przeliczeniu na 1 mieszkańca w miastach powiatowe 20–30 tys. mieszk. 259 zł (2014) Lubartów zajmuje 64 miejsce wśród nich z wydatkami 310,82 zł.  

Z lubelskich miast powiatowych mieszczących się w tej kategorii Biłgoraj wydała 201,70 zł, Ryki 218,01 zł, Łęczna 237,50 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak sytuacja wygląda teraz?

Pytajcie!

A skoro już mowa o bieżącej pracy i zarządzaniu – pytanie brzmi – gdzie są opinie Komisji Rewizyjnej? Bo opinie RIO znajdują się w zakładce „Finanse” a nie „Audyty i kontrole – Opinie i wystąpienia RIO”. (?)

Tak, wiemy, mieszkańcy powinni SAMI sprawdzać i monitować, żeby różne informacje pojawiły się w Biuletynie Informacji Publicznej, czy na stronie miejskiej.

Natomiast aktywność obywatelska w roku wyborczym ma się ograniczać do postawienia krzyżyka w odpowiedniej rubryce.

Czy zmierzamy do HATAKUMBY?

A kampania wyborcza będzie toczyła się przy leniwych dźwiękach dawnego szlagieru?

„W moim ogrodzie, gdzie czas leniwy

Powolną strugą płynął wytrwale…”

A może nieco szybciej?

„W moim ogródecku rośnie rózycka”